175 In de jaren, die liet voor Frankrijk zoo ongelukkige jaar 1870 voorafgingen, waren door deze veldtochten de gebeurtenissen in Chersonesus op den achtergrond ge drongen; de oorlog van 1870 heeft ten gevolge gehad, dat hierop weder de aandacht gevestigd werd. De twis ten over de oorzaken hunner rampen en de toelichtingen op hunne nederlagen moedeniet wetendeaan welken degeiijken roem in hun militair verleden zich vast te klampen als een troost voor hunne tegenspoeden of als waarborg voor eene hetere toekomst, zijn de Franschen we der teruggekomen op den Krimoorlogwaar zij hunne meest betwisteduurst gekochtemaar ook meest on loochenbare zege behaalden. Onder de muren van Sc- bastopol heeft de Fransche moed in al zijn luister geschit terd, nog verhoogd door de heldhaftige volharding der tegenpartij. Daar was geene enkele diplomatieke over rompeling, geene verpletterende meerderheid in getal sterkte, geene enkele kuiperij om de gedragingen van een vijandelijk generaal te doen medewerken tot de overwin ning, niets, dat onderworpen kan worden aan de uit spraak van eenige militaire vierschaar gelijk die van Trianon over Bazaine. Daar was alles zuivere en wel verdiende roem. Zoo dus de Fransckman gebleven is ge lijk men hem gezien heeft te Inkerman en te Malakof, en niets geeft het recht, te gelooven dat hij in twintig- jaar sterk ontaard isdan is het vooral de herinnering aan Sebastopoldie hem weder zelfvertrouwen kan schen ken. De gebeurtenissen der laatste jaren in het Oosten ga ven overigens nieuwe aantrekkelijkheid aan de nasporin gen over den Krimoorlog. Ten gevolge van een en ander is de literatuur over dezen veldtocht in den jongsten tijd belangrijk uitgebreid. Ka de openbaringen van Russische zijde schreef de admiraal

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 181