177 glijdt; als hij ons spreken zal over de ellende in de loop graaf, in de ambulance, in het hospitaal; als hij bij den aan blik van de driekleurige vaan op den Malakof een triumf- kreet zal slaken, zal men moeite hebben te gelooven, dat menschelijke wezens, bij honderdduizenden, „om komma's en puntenzooveel lijden hebben getart en zooveel vol harding ten toon gespreid. Wat ontzettende wanverhouding tusschen de woorden twisten der diplomaten en de verschrikkelijke gevechten op het slagveld Wat verantwoordelijkheid voor de eersten Hoe! Het is voor zulk een kleinigheid, dat Lourmel gevallen is bij de QuarantaineBrancion op den Groenen HeuvelBizot in de loopgraaf? dat te Balaklava de grond gedreund heeft onder de wanhopige charge van de Brit- sche ruiters dat tachtigduizend Franschen en meer dan honderd vijftig duizend Russen, Engelschen of Turken bezweken zijn en dat Sebastopol verpletterd is ge worden onder anderhalf inillioen bommen en kogels? En zoo men zoektwelke ernstige gedachte verborgen lag onder die ijdele formaliteiten, is men niet gelukkig genoeg een enkel Fransch belang te ontdekken waarvoor men aan Frankrijk zulke offers heeft opgelegd. Men kan niet ontkennen, dat, zonder de tusschenkomst van den nieuwen Keizer der Franschen, de Europeesche oorlog vermeden had kunnen worden; dat de eerzuchtige bedoelingen, blootgelegd in het gesprek van den Tzaar Mkolaas met Sir Hamilton, geen onmiddellijke genoeg doening eischten; dat het programma der Russen op dat tijdstip niet veel verschilde van hun program van heden, en dat de tegenwoordige toestand aan een onrustige staat kunde ten minste evenveel voorwendsels tot een algemeenen Natuurlijk, want de heer Rousset verwart oorzaak en aanleiding. De Engelschen wilden de onafhaukhjkheid van Turkije.— Vert. 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 183