179 waarborgen gegeven, die het leven hebben gekost aan 240,000 man; men heeft aan de Christenen slechts be- driegelijke waarborgen gelaten, de ijdele beloften van een machteloozen Sultan. Ten slotte hebben de heilige be langen, die men verwaarloosd had, zoo luide gesproken, dat Europa geëindigd is met zijn eigen werk te versma den en te veroordeelen, en het Turksche Rijk aan zijn lot over te laten. Is de wijze onzijdigheid van Frankrijk in 1877, tegenover een bijna gelijken toestand, niet het vonnis van onze dure tusschenkomst in 1854? De heer Cam. Rousset heeft gelijk met den hoogen toon te laken door Prins Menzikof aangeslagen in zijn zending bij den Divanmisschien ware het rechtvaardig geweest, te doen uitkomen wat er billijks was in zijn eischen. Moest de vorm hier schade doen lijden aan het wezen der zaak? Wie kent het oordeel, dat de geschiedenis, beter ingelicht, zal vellen over onze staatkunde? De Russen deden zich voor als bevrijders van de Christenenwas het een goede stellingtegenover hen de rol van bevrijders van de Tur ken aan te nemen En de heer Rousset zal ons zeggen welken dunk men van de Turken van 1854 had in onze legerplaatsen en op onze vloten. Hoe bondig deze diplomatische studie ook waszou de schrijver zich misschien hebben kunnen verklaren omtrent de door Napoleon III gedane keus van het Engelsche bondgenootschap. De partijdie in Engeland tot den oor log dreefhad onder de vorige kabinetten zooveel kwaad willigheid ten aanzien van Frankrijk aan den dag gelegd zooveel achterdocht omtrent het ontwaken van zijn macht zooveel ongerustheid omtrent zijn billijkst strevendat liet niet overbodig ware geweest zich goed te bezinnen, al vorens het Fransche bloed te storten voor de veiligheid van het Britsche Rijk in het Oosten. De heer Laugel leerde ons onlangs Lord Palmerston beter kennendie de

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 185