182 zij zullen den Keizer de zwarigheden doen beseffenwaar mede een leger te worstelen heeftdat op zeshonderd uren van zijn hulpbronnen wordt geworpen. Men heeft de manschap ingescheept op stoomers en de levensmiddelen, het materieelde paarden op zeilersde manschappen landenen wat hun hier onontbeerlijk is vinden zij niet." Zie, dat schreef de aanvoerder uit Gallipoli, toen de oorlog reeds een aanvang had genomen en men zich tegenover den vijand bevond. Het operatie-plan men had er geen. Men begon met een leger naar Gallipoli te brengentoen men daarna niet wist wat te doen, vervoerde men het naar Varna, waar men het gedurende erscheidene dagen liet wegkwijnen door lediggang en ziekte, gedemoraliseerd door werkeloosheid, gedund door koortsen en cholera. Ein delijk na lang gedobberd te hebben tusschen een ont scheping in de Krim en een veldtocht aan den voet van den Kaukasus, besloot men het geluk te beproeven in het Taurische schiereiland. Wat zou er van het Fransche leger geworden zijnzoo het te doen had gehad met een voorbereiden, vastberaden, volkomen gewapenden vijandgelijk dienwelke ons voor zeven jaren verpletterde? De sterwaarop de mystieke Keizer vertrouwdewilde, dat de Russische Regeering juist tot denzelfden staat van ontbinding vervallen waswaarin de Regeering der Tui- lerieën begon te geraken. In Rusland was het opperbestuur door de onderdrukking van alle vrijhedendoor het smoren van de persdoor het muilbanden van de openbare mee ning er in geslaagd zich van alle toezicht vrij te maken omkooping en dieverijen der ambtenaren en de onbe schoftheid van alle landsdienaren hadden in dien dampkring Zoo mijn geheugen mij niet bedriegt, heeft Generaal Knoop in zijn opstel Sebastopol verklaard, dat de verbondenen den oorlog vooral in Klein-Azië hadden moeten voeren, Vert,

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 188