12 materieel aangeschaften, evenals voorheen, oen tal van burgerbeambten van den rijkstelegraaf bij het leger in gedeeld; de noodige werkkrachten voor den lijnbouw en vervoermiddelen zouden in liet vijandelijk land zelf gere- quireerd worden. Het gevolg van deze onvoldoende rege ling was, dat men zich moest tevreden stellen met allerlei soort van voertuigenin den regel te zwak van construc tie en van onpraktische inrichtingterwijl men aanhoudend moeielijkheden ondervond om de onwillige karvoerders in den legertrein te houden. Ook het slaan van de lijn zelve ging met vele bezwaren gepaarden voortdurend onder vond men vertraging, doordat er een kostbare tijd verlo ren ging met het bijeenbrengen van de noodige werklieden die altijd onwillig waren en in onvoldoenden getale opkwa men. Het getuigt wel voor den ijver en de inspannende werk zaamheid der telegraphisten dat het hun, niettegenstaande deze gebrekkige hulpmiddelen mogelijk is geweest, om, niet alleen voortdurend eene directe gemeenschap tusscheu het Fransche hoofdkwartier en Parijs te onderhouden, maar ook meermalen de telegraaflijnen tot voorbij de voorposten te verlengenen zoodoende den bevelhebber op hetzelfde oogenblik omtrent de bewegingen van den vijand op de hoogte te houden. De oudervinding, die mén in dezen oorlog betreffende het telegraafmaterieel in 't algemeen opdeedwas in een paar opzichten belangrijk. Het is namelijk daarbij geble ken, dat bij den militairen telegraaf niet de lichtheidmaai de stevigheid van het materieel op den voorgrond moet staan, en men dus verkeerd handelt, zich somtijds te laten verleiden om de sterkte aan de vervoerbaarheid op te offe ren (*j. Voor de steunpunten der lijn had men in den aan- Deze regel is ook bij het telegraafmaterieel van het Indische le ger in acht genomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 18