184 zich verteederen door het ongeluk van dien krijgsman, dien een roemlooze dood deed vallen te midden zijner overwinningendien de pest op een ziekbed wierptoen hij in zijn overwinnaarsdroomenreeds zijn vanen zag wappe ren op do kerktorens van Sebastopol, en diena aan de kogels onsnapt te zijn, aan de cholera bezweek. Zeker is het beeld dat de geschiedschrijver van den maarschalk geschetst heeft, op vele punten nauwkeurig; ja, hij was vurig, schrander, geestdriftvol, bezield met liefde voor roem en voor een grooten naamdat zijn hoedanigheden die zelfs condottieri, zelfs Beiterzelfs gehuurde geluk zoekers gehad hebbenin alle tijden en bij alle volken. Maar als het Saint-Arnaud geldt, valt er dan niets bij te voegen? Moet men zich niets voorbehouden in een oordeel omtrent dien naam, schitterend maar bevlekt tevens? Saint-Arnaud is niet een generaal gelijk ieder ander. Kon men, zelfs in den schitterenden stralenglans van de Alma vergetentegen welken prijs hij de eer gekocht had, zijn leger aan te voeren; wat zijn krijgsmansloopbaan zoo voor spoedig gemaaakt hadwelke daden hem den maarschalk staf hadden bezorgd? De man van de Krim is ook de man van den Boulevard Montmartreop dat hoofd, dat men ons slechts toonen wil als gekroond met lauweren drukte ook de grootste misdaaddie een krijgsman kan be gaan tegen zijn land Die man hadna er lang over gepeinsd te hebben in de bergen van Kabyliëde vertegen woordigers van het volk weggejaagd, met bajonetsteken al de openbare vrijheden vernietigd, in de straten van Dit is te algemeen gesproken. Veel hangt hierbij af van de om standigheden, van liet gedrag en de populariteit der Kamer, van het kies stelsel, van den staat van verrotting of contagium des lands, enz. Har rison, die op last van Cromwell, het parlement uiteenjoeg, wordt even min als zijn lastgever voor misdadiger uitgekreten. Vertaler.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 190