188 - zonder samenhang en met geringe borstweringshoogte, maar aangelegd in' het terrein beheerscliende stellingen, honderd vijftig vuurmonden in batterijzestien duizend strijders in de eerste linie, vijftien duizend in de tweede linie of aan boord van een vloot, altijd gereed om tot de verdediging mede te werken; aan de andere zijde, vijftig duizend man op avontuur komende en aanvan kelijk ronddolende op een doorsneden, moeilijk, onbekend terreinslechts aan levensmiddelen en munitie hebbende wat hun ransels en hun patroontasschen nog bevatten aan artillerie slechts eenige veldstukken. Konden, onder deze omstandighedende goede kansen slechts eenigszins opwegen tegen de kwade? Hoe de vruchten van den gunstigsten uitslag in vergelijking te brengen met de vernietigende gevolgen van een nederlaag? Een mislukte bestorming had alles doen verloren gaan." De schrijver betoogt vervolgens, dat het, zelfs in de denkbeelden van den maarschalk de Saint-Arnaudniet^ te doen was om een onmiddellijken aanval, zelfs niet om vijf of zes dagen strijdshij rekende op een beleg van ten minste een maand. Eindelijk troost de schrijver ons door aan te toonen dat, zoo men Sebastopol bij overrompeling had kunnen nemen, de inneming van deze vesting in October 1854 niet de gevolgen zou gehad hebbendie zij elf maanden later had. Zij zou den vrede niet hebben bewerkt, dien men zou hebben moeten achtervolgen in de steppen van Zuid-Ruslandde woestijnen van het lage schierei land der Krim of de rotsen van den Kaukasus. Ge durende die elf maanden heeft zich een merkwaardig feit voorgedaande volslagen uitputting van Ruslandver plicht regiment op regiment af te zenden naar die ves ting, die al zijn hulpmiddelen in manschappen en geld

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 194