13 vang gebruik gemaakt van 4-|- Meter lange lattendie aangepunt warenen als meetbaken in den grond wer den gestokenspoedig heeft men van deze lichte steun punten moeten afzienomdat de latten voortdurend om ver werden gereden door voertuigenpaarden en muil dieren en bovendien de soldaten de palen 's nachts weg namen, om er hunne tenten mede op te slaan of ze voor het bivakvuur te gekruilten. Ook bleek de wenschelijk- heid, de breekbare porceleinen isolatoren door andere van caoutchouk te vervangen die daarenboven zoo werden ingericht, dat de draad er niet afzonderlijk aan bevestigd behoeft te worden. Of men van deze laatstgenoemde on dervinding later bij de Fransche veldtelegraphie heeft partij getrokken, is ons onbekend; bij het Nederlandsche leger, ook in Indië, zijn nog porceleinen isolators in gebruik. In Pruisen zijn echter zeer praktisch ingerich te isolators van caoutchouk bij het leger ingevoerd. In de volgende jaren nam de werkkring van den veld- tolegraaf meer en meer in uitgebreidheid toe. Gedurende den oorlog in Italië van 1860 tot 1862, werden twee legerkorpsen gelijktijdig op Ancona gediri geerd waar zij zich ter belegering van die vesting moes ten vereenigen. Het eene korps rukte op uit Toscane door Umbriëhet andere van uit de Romagna. Ofschoon door den Apenijnenketen van elkander gescheidenge lukte het beide korpsen gedurende de gansche beweging met elkander in telegrafische gemeenschap te blijven, door middel van twee lijnen die' met grooten spoed wer- Voor de eenvormigheid en de daaruit voortvloeiende gemakkelijke aanvulling, koos men hier voor het eigenlijke telegraafmaterieel het Ne- derlandsche type. Het is overigens nog de vraag, of caoutcliouken of ebonieten isolators tegen den invloed van de tropische zon bestand zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 19