194 de forten der reede te beschieten, en een wolk van rook de aarde en de wateren overdekte; van den storm van 14 Novemberdie de beide oorlogvoerende partijen met schrik sloeg, ze in de onmooglijklieid stelde elkander te benadeelen en, in zekeren zin, Gods wapenstilstand schiep. Het verhaal van den slag bij Inkerman zou verdienen in zijn geheel te worden aangehaald. Na ons de Engelschen en de Russen te hebben getoond elkander met zooveel verbittering de batterij der Aard- zakken betwistende, die zoo doortrokken was van het bloed der twee volkendat zij in t vervolg den naam droeg van de batterij der slachtplaats na ons de neder laag der eerste Russische kolonne te hebben verhaald die van den generaal Soïlimonof, doet de heer Rousset de tweede kolonne ten tooneele verschijnen met de regi menten Okhotsk, Jakoetsk, Selenghisk. „Te midden der kogels van de werklieden rukte Ok hotsk over een met dooden bezaaid terrein met woeste vastberadenheid voort. Geen gezang noch hoerah's meer de toorn, in de harten opgekropt, verbitterde die her vatting van het gevecht door meêdoogenlooze verwoed heid. Alles bovendien stemde samen om aan dit slagveld een onheilzwanger aanzien te geven: de menschen en de natuur. De mist, ternauwernood verminderd, bleel als lage wolken hangen, terwijl de rook van het kanon met logge vaart langs den vochtigen bodem streek. Op de vlakte van Eylau was de nevel ook laag, maar het wei nige licht, dat er heerschte, werd weerkaatst door de sneeuw, en de witte grond verhelderde den somberen he mel. Op het hoogland van Inkerman was alles grauw, fletsch, lijkkleurig, vuil; overal, maar vooral op de toe gangen tot de batterij der Aardzakken, bleven de man schappen in een bloedigen modder steken. Slap geworden

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 200