197 omtrent dit punt nieuwe inlichtingende waarheid is, dat de mijnkamers, door de Bussen onder den Malakof aangelegdnog niet geladen warengedurende het bom bardement dat de bestorming voorafging, was een Fransche vuurpijl juist op twee schuiten gevallenbevracht met het voor Malakof bestemde kruit en had ze doen springen. Het werk van den heer Rousset eindigt hij de ontruiming van de Krim. Er ontbreekt een slot aan. Het ware niet nutteloos geweest aan het eind na te gaanwat de onmiddellijke of middellijke gevolgen van dezen lield- haftigen tocht zijn geweest; wat voor Frankrijk de be looning was voor zooveel inspanningen, zooveel moedige dadenzooveel vergoten bloed. Heeft misschien de heer Rousset, na dat dappere leger van zoo nabij te hebben gevolgd, dat zooveel braven bedolven moest laten onder dien vervloekten en roem rijken grond, zich geneigd gevoeld om zich veeleischend te toonen omtrent de verworven uitkomsten Ongetwijfeld heeft hem de moed ontbroken om de rekening van onzen roem op te maken en tegenover de lange doodenlijsten de veroverde voordeelen te stellen. Hij heeft er de voorkeur aan gegeven ons Napoleon III te toonentoen op het toppunt van zijn kortstondigen roemhet orakel geworden, dat door geheel Europa geraadpleegd werd, in zijn handen de draden houdende van de staatkunde op het vasteland, maar, voegt de schrijver er bij, „het zijn anderen, die ze meestal hebben doen bewegen." Wat de gevolgtrekking van den heer Rousset zou geweest zijn, doen deze weinige regels raden. Het boek van den heer Rousset is een aanzienlijk werkvol nieuwe feiten. Na de gedenkschriftende schotschriftende verweerschriftende verhalen der tijdgenootenbegint werkelijk de geschiedenis voor de mannen van 1854 met dezen arbeid. Men vindt haar

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 203