200 kunnen geladen worden op vijf treinen. Aannemende, dat de afstand 400 kilometers is en de snelheid in het uur 20 K. H., dan zullen de treinen in twintig uren op hunne bestemmingsplaats komen. Om dit leger met kar ren van het noodige te voorzien, zou men, in aanmerking nemende dat het transport '16 dagen zou duren en elk transport 308 wagen eischt, in 't geheel 16 X 308 4928 voertuigen, 9856 paarden en ongeveer 7000 geleiders noodig hebben. Deze becijfering toont duidelijk aan, dat de stoom den oorlog aanmerkelijk heeft gewijzigd, wat duur en snelheid van inval op vijandelijk gebied betreft. Yóór de spoorwegen behoefde men meer tijd om zich tot een oorlog voor te bereiden dan nu om hem ten einde te brengen. De voeding van het leger, vroeger de groot ste aller moeilijkheden, levert nu betrekkelijk weinig bezwaar op. De telegraaf is niet minder nuttig door de berichten, die hij geeft. In 1809 werd Napoleon door den telegraaf Chappe verwittigd van de beweging van het Oostenrijksche leger, aangevoerd door den Aartshertog Karei. De dépêche ging door Duitschland en kwam vroeg genoeg te Parijs, zoodat Napoleon vier en twintig uren na de ontvangst vertrok om zich aan 't hoofd zijner troepen te stellen. Tusschen den telegraaf van 1809 en den elektrischen telegraaf is een wonderbaarlijke afstand. Yooreerst behoeft men den nevel of mist niet meer te vreezen. In December 1822 was de generaal Lauriston te Brest; een telegrafische dépêche bereikt hem, vervat in den woor den: „Gij zijt benoemd tot minister van de ma Eon ondoordringbare mist belet verder te lezen. Hij ge looft minister van marine te zijn; de marine gelooft het eveneens; alle korpsen komen hem hun gelukwenschen aanbieden, en den volgenden morgen verneemt men, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 206