201 hij minister is van het huis des Konings maison du roi De telegraaf van onzen tijd heeft zich gelukkig vrij gemaakt van deze erfzonde. Met den elektrischen tele graaf kan een opperbevelhebber overal tegenwoordig zijn, overal bevelen, overal handelen, even volledig en even oogenblikkelijk als op de plaats, waar hij woont. De Romeinen hadden reeds langs hunne strategische wegen luchttelegrafen aangelegd, gelijk wij elektrische telegrafen aanleggen langs onze spoorwegen. Deze tele grafen verbonden het leger met zijn operatie-basis, hiel den het gestadig in gemeenschap met de Regeering, zon den berichten aan do afgezonderde korpsen, verbonden de legerplaatsen aan elkander enz. Dat is een zuiver strategisch doel. Op het slagveld werd er nog geen toe passing van gemaakt. Men heeft zieh met voordeel van de luchttelegrahe bediend in vaste stellingen, b. v. te Torres Yedras en in de Krim. De elektrische telegraaf heeft een onmeetbare snelheid van voortplanting. Hij is onafhanklijk van den mist en den nacht, maakt het contrĂ³leeren van de berichten ge makkelijk en men kan zich onmiddellijk vergewissenof het bericht al of niet zijn bestemming bereikt heeft. Daarentegen is er voor den elektrischen stroom een onafgebroken metalen geleider noodig, wat een bezwaar is. Het groote vraagstuk van den telegraaf is de be weeglijkheid. Men moet ook rekening houden van het tijdverlies in de bijkomende werkzaamhedenhet tele gram schrijven, het naar het bureel van vertrek bren gen, het seinen en overschrijven op het bureel van aan komst, eindelijk het aan den adressant doen toekomen. De elektrische telegraaf geeft op marsch slechts voor- deelen op een afstand boven de zes kilometers. Te velde zijn de luchttelegrafen, de eenvoudige signa-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 207