202 leneen of twee bossen strooeen of twee lantaarns of andere voorwerpenaan het eind van een staak geheschen en geplaatst volgens bepaalde overeenkomstengenoeg zaam voor alles, wat men kan mede te deelen hebben aan een veiligheids-cordon; de dépêches bepalen zich in dit geval tot zeer eenvoudige formules met weinig afwis seling. Met een afgesproken signaal kan een aanvoerder zijn hoofdwachten doen inrukkendezehetzelfde signaal her halende, doen de vooruitgeschoven posten inrukken, die op hunne beurt de keten van schildwachten en vedetten terugroepen. Door hetzelfde middel verwittigt het cordon van vedetten den brigade- of divisie-generaal of den be velhebber van een legerkorps van de nadering des vijands, van het opbreken van zijn legerplaatsvan zijn bewegin gen rechts of linksvoor- of achterwaarts. Het werktuig voor het overbrengen van de berichten wordt op de plaats zelve gemaakt. In de groote blijvende stellingen zal de elektrische te legraaf zijn voordeelen terugvinden; hij zal dienen om het leger in verbinding te houden met zijn operatie-basis gestadige gemeenschap te bewaren tusschen twee legers die op een zelfde doel afgaan door zeer van elkander ver wijderde streken, gelijk dat zich in 1866 heeft voorge daan bij den inval in Boheme door de Pruisische legers. Toen den 22™ Juni, zegt de heer Vandeveldede twee Pruisische legershet eerste opgesteld te Görlitzhet tweede te Yeissbevel ontvingen Boheme binnen te drin gen en hun maatregelen te nemen om elkander te ont moeten in de richting van Gitschin, hielden zij onderling gemeenschap door de lijn Yan Sileziëuitgaande van Görlitz door Breslau, over Neisse en Frankenstein. Yan Görlitz tot Turnau had het eerste legerover een

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 208