203 afstand van twaalf uren gaansde draden van den ge wonen dienst te herstellenvan Turnau tot Gitsehin had het vier uren nieuwe lijn aan te leggen. Frederik Karei vertrok van Görlitz den 22eu, en kwam te Gitsehin den 30en (totaalacht dagen). Het tweede leger hadvóór de opening van de vijande lijkheden de lijn van Frankenstein verlengd tot de grens van Bolieme. Van de grens van Boheme tot Königinhoff, waar de Prins van Pruisen den 3en Juli zijn hoofdkwar tier moest opslaan, moest men in vijandelijk land acht uren nieuwe lijn aanleggen. De oorlog is de triumf der list. Men moet dus niets versmaden; het bespieden is volkomen te rechtvaardigen. De verkenning van de spoorwegen en telegrafen des vij- ands moet op het terrein in vredestijd geschieden; men rangschikt vervolgens in het studeervertrek de bescheiden en houdt ze hij. De verkenningen van de spoorwegen en telegrafen in vijandelijk land kunnen slechts plaats grijpen in den rug van het invallende legerzij hebben slechts ten doel de daarin aan te brengen herstellingen op te teekenen, ten einde ze bruikbaarder te maken voor den dienst van het leger. In de volgende uiteenzettingen zullen wij de tegenwoor dig gewoonlijk gebezigde middelen tot het verzekeren van de snelle overbrenging van de bevelen aanwijzen. Al de bekende werkwijzen tot het wisselen van seinen worden op schatting gesteld naargelang van het geval, dat zich voordoet. Om er in het kort een denkbeeld van te geven zullen wij zeggen, dat men, gedurende het beleg van Parijs, gelijktijdig toevlucht heeft genomen tot boden, het gebruik van elektrische draden, duiven als dragers van mikroskopische dépêches, luchtballons, den optischen te legraaf en eindelijk brieven, vertrouwd aan den stroom der rivier.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 209