14 - den opgeslagen. Gedurende de eerste dagen van de be legering van Anoona werd rondom die vesting 20,000 Meter telegraaflijn geslagen; vijf stations onderhielden de gemeen schap tnsschen de belegeraars en de vlootde vleugels van het insluitingsleger en het hoofdkwartier, en van dit laatste met het vaste telegraafnet van het land. Ook voor Gaëta werd eene soortgeljjke toepassing van den veldtelegraaf gemaakt. Eene nog ruimere toepassing vond de telegraphie in den Noord-Amerikaauschen burgeroorlog, en we hebben, evenals ten opzichte van verscheidene andere vakken der militaire techniek, aan dien krijg te danken, dat het mi litair telegraafwezen weder eene belangrijke schrede voor waarts werd geleid op den weg zijner ontwikkeling. "Vijf duizend Engelsche mijlen telegraaflijn werden op het land gebouwd en 40 mijlen kabel in het water uit gelegd. De toepassing, in dezen oorlog gemaakt, levert voorbeelden van met buitengewonen spoed geslagen lijnen en van een uitgebreid gebruik hiervanzoowel in de kan- tonnemeiiten als gedurende de operaties. Onder den groo- ten tocht van generaal Sherman door Carolina en Georgië werd achter de marcheerende troepen eene telegraaflijn opgerichtdoor middel van welke, enkele uren na aankomst in eene nieuwe stelling, het bericht der beweging van den troep aan de Regeering kan worden overgeseind. Ook op het slagveld zelf werd de veldtelegraaf mede gevoerd en onder anderen in den slag bij Fredcriksburg onder het vijandelijk vuur in werking gesteld. Dit is overigens het eenigste geval, waarbij de telegraaf gedu rende het gevecht gebruikt werd; genoegzame gegevens ontbreken, om te kunnen beoordeelen, van welken invloed de toepassing van den telegraaf op den loop van den veldslag is geweest. De mogelijkheid van het gebruik in zulke gevallen is er echter door aangetoondwant in weer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 20