204 Maar wij hebben hier minder den vestingtelegraaf op het oog dan den veldtelegraafen meer bijzonder den elektrisehen. Het telegraafnet van een leger moet verbinden: 1° de verschillende bestanddeelen op marsch, in de kanton- nementen en op het slagveld2e het leger met de ope ratie-basis, of de verschillende korpsen met het comman do; 3e de basis met den zetel der Regeering en de de pots, of de vestingen met de afgezonderde forten. Men kan tusschen twee netstelsels kiezen: le het stel sel der dwarslijnen of transversaleneiken marsckdag aangelegdloodrecht op de door het leger gevolgde rich, ting en twee dagen later opgebroken om verder te worden overgebrachtzij kunnen slechts worden in orde gebracht bij aankomst der troepen; zij zijn dikwijls blootgesteld aan de pogingen van den vijand om ze te vernielen; 2e het stelsel der lijnenevenwijdig aan de gevolgde wegen. Men moet de voorkeur geven aan een verbinding van de twee stelsels. Het te volgen beginsel is: zich een gemeenschap te verzekeren in twee richtingen en geen ge brek te hebben aan materiëel. De aanleg van de lijn is zeer eenvoudig. Men plaatst een post bij het uitgangspunt. De kabel, opgerold om een klos, aan het achtereind van een voort gaande kar, wordt afgerold. De manschappen plaatsen hemmet behulp van een lange lans met dubbelen haak op de gunstige plekken, op de daken, de hoornen, de boschjes, in de slooten, in het open veld, al naar de om standigheden. Bij de overgangen van wegen brengen vlug gedane ontgravingen hem buiten gevaar van beschadiging. De gemiddelde tijd is 15 minuten per kilometer voorliet stellenen eenige minuten voor elektrische beproeving van den draad. Dus ongeveer twintig kilometers in vijf' uren. Als twee werkplaatsen te gelijk arbeiden kan men de-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 210