205 zelfde uitkomst bereiken in twee en een half uur. Het is onnoodig aan te dringen op de voordeelen van het zoo snel aanleggen van een gemeenschap tusschen twee hoofdkwartieren. De kabel bestaat uit zeven koperdradenbedekt met getali per tja en geteerde vlecht tresse Wij hebben het nut van den telegraaf bij de legers bewezen en de voornaamste middelen doen kennen, die hij in werking brengt. Wij zullen nu nagaan, waarin de inrichting van dezen dienst bestaat. Men moet hierbij wel onderscheiden. Gedurende een veldslag zullen do eenvoudige seinen, ballen, vlaggetjes, schellen en lichten voldoende zijnde elektrische telegraaf zal vooral veel gebruikt worden bij de strategische lei ding van den veldtocht. Daaromtrent is ieder het eens. In den oorlog moet men altijd de eenvoudigste com binaties in de menschen en de zaken verkiezen. De militaire telegraaf is een nieuw bestanddeel van den dienst der staven. Zij moeten het noch met te veel geestdrift, noch met te veel wantrouwen ontvangen. Ver scheidene bevelhebbers vreezen belemmeringen in hunne vrijheid van handelenmaar dit is een noodzaaklijk kwaad, vergoed door zeer groote voordeelen. Het is echter wen- schelijkdatals een land de leiding van de krijgsver richtingen heeft toevertrouwd aan een goed gekozen aan voerder, het Bewind geen misbruik make van de tele grafische gemeenschap om hem alle zelfwerkzaamheid te ontnemen. Men moet trachten hem met het nieuwe mid del van gedachtenwisseling te verzoenen en vooral letten op de omstandigheden. In beginsel zal men in den oorlog de burgerlijke amb tenaren moeten bezigen onder het gezag van den bevel hebber. De militaire telegrafie zoekt nog haren weg; het

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 211