206 is een instrument, toevertrouwd aan den aanvoerder, waarvan liij op geschikte wijze gebruik moet weten te maken. In den oorlog wordt de rol der wetenschap be- heerscht door de zelfwerkzaamheid van den opperbevel hebber. Al de specialisten moeten in zijne hand buig zame en gehoorzame werktuigen zijn. Zoo hij zich ver gist des te ergerhet voegt hun niet een uitspraak te vellen. Men moet vermijden de legers te vervormen tot spe ciale korpsen. Men moet nietom spoorweg-afdeelingen, telegraaf-kompagnieënpioniers en mineurs te hebbenver vallen in een gebrek aan stijders. Men moet de soldaten gewennen aan het hanteeren van spade en houweelde officieren aan het besturen v an de werkzaamheden, en zoo zal men strijders hebben, die den dienst der specialisten vervullen. Een weinig minder handgrepen en geestdoodcnd exer- ceereneen weinig meer arbeid van den geest bij solda ten zoowel als officierenzegt de overste A ande\ elde en men zal betere uitkomsten verkrijgen, niet alleen in den oorlog, maar ook na den terugkeer tot het bui gei - lijke leven. De inrichting, die wij aanbevelen, schept een nieuwe betrekking: die van telegraaf-directeur bij het leger. Hij moet ingewijd zijn in de ontwerpen van den aanvoerder; het is dus een bij uitstek gewichtige betrekking. De vraagstukken van het overbrengen van de bevelen aan de legerkorpsen zullen eiken dag een ander aanzien heb ben hij zal moeten oordeeïen. Hij zal hulpmiddelen van allerlei aard te zijner beschikking moeten hebben; hij zal ondergeschikten hebbeningewijd in verkenningenvv ant hij zal dikwijls inlichtingen hebben te geven. Au een voorbeeld, om den rol der elektrische telegrafie in de strategische leiding van een leger aan te vv ijzen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 212