207 "Wij zullen uit Yandevelde (IIpag. 92) liet verhaal van vermaarden veldtocht overnemen, van dien, welke voor Frankrijk is uitgeloopen op de ramp van Waterloo. Wij kiezen dit voorbeeld, omdat het in staat stelt, in een saamgedrongen vorm een reeks van marschen en cöntra-marschen te vertoonenmen treft er ook de nood- zaaklijkheid in aan van onophoudelijk gewisselde bevelen, waarvan de wisseling op dat tijdstip slechts plaats kon vinden door middel van ordonnancen. Men zal zien, van hoeveel waarde, in de verschillende tijdperken van den veldtochtde aanleg van oen vaste gemeenschap tusschen de verschillende korpsen van het leger zon geweest zijn. In de maand Juni 1815 strekte het strategisch front der Engelschen en Pruisen zich uit van de Schelde tot de Maas, gaande door Quatre-Bras, het midden van dit front. De ruiterij van Uxbridge kampeerde te Gend, aan de Scheldehet korps van Bulow bevond zich te Luikaan de Maas. De twee steden waren op gelijken afstand (15 uren gaans) van Quatre-Bras, vereenigingspunt der twee legers, verwijderd. De bondgenooten hadden vier dagen noodig om hun legers saam te trekken en het slagveld te brengen. Den 14en verwittigd van den opmarsch der Franschen, bevonden zij zich inderdaad den 18en te Quatre-Bras. Het plan van Napoleon was bij Quatre-Bras tusschen do twee legers door te dringen, ze te scheiden en het eene terug te werpen tegen de Maashet andere tegen de zee. Den 14en trok hij door snelle en bedekte marschen al zijn strijdkrachten samen tusschen Sambre en Maas. Den 15en overviel hij de Pruisische voorposten en trok hij de Sam bre over; den 16en wierp liij Blüeher omver bij Lignv, maar Ney werd bij Quatre-Bras tegengehouden door den Prins van Oranje. Den 17™ zond Napoleon den maarschalk Grouchy met

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 213