208 40,000 man langs den rechteroever der Dylein de richting van Gembloux, ter vervolging van de Pruisenen ging zelf met de hoofdmacht van zijn leger zich hij Ney voegen om Wellington op Brussel terug te werpen en van daar op Antwerpen. Tot dus verre was het plan van .Napoleon gelukt de twee legers waren van elkander gescheiden. Maar weldra kwamen zij hijeen door in de richting van Brussel samen te loopenen Grouchy was verlamdomdat hij het Prui sische leger rechts vervolgdetoen dit links marcheerde. Hij kon dus niet hopen de Pruisen aan de Dyle te voorkomen door er hun den overtocht van te betwisten, wat noodzaaklek was om hun verbinding met de Engel- schen te beletten. Zijn manoeuvre strekte integendeel, buiten zijn weten, om Blücher op Wellington te werpen. Het is hier de plaats niet om te beredeneerenof de verkeerde richting, door Grouchy ingeslagen, te wijten is aan liemzelven of aan de bevelen van Napoleon. Uitvoerige toelichtingen hebben dit onderwerp uitgeput, men kent de verdediging van Napoleon uit het verhaal van St-Helenavan zijn kant is Grouchy niet minder stellig in zijn antwoord geweest. Het is aan de geschiede nis om te oordeelen. Wij zullen het verhaal voortzetten om aan de rol van den telegraaf te komen. Plaatsen wij ons m het kamp der bondgenooten en zien wij, aan welke combinaties zij zich moesten overgeven. Door de richting der wegen, die zij volgdenliepen zij samen op Brusselmaar zij moesten een gemeenschap, onderhouden om de vereeniging v an de legers tot stand te brengen en overeen te komen omtrent de te treffen schikkingen om een nieuwen veldslag aan te nemen. Daar zouden de tegenwoordige werkwijzen der elektri sche telegrafie ten volle haar toepassing hebben gevonden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 214