210 Grouchy, den 17™ te Gembloux gekomen, had het sa mentrekken der Pruisen te Wasvre vernomen; hij nam deze richting. Bedenkelijke misslagzegt de geschiedschrij ver, dien wij volgen; hij had de mooglijke vereeniging van de twee bondgenooten moeten vooruitzien, trachten de Boven-Dyle over te trekken en langs den kortsten weg naar Mont-Saint- Jeanhalverwege W asvremoeten opruk ken. Hij werd er bovendien toe aangezet door Gérard, die hem den 18en, om twaalf uur, voorsloeg op liet ge dreun van het kanon af te gaan. Grouchy kwam om vier uur voor Wasvrewaar hij ver plicht was den overtocht van de Dyle te forceerenver dedigd door de 25,000 soldaten van Tliiehnann. Om vijf uur ontving hij het bevel, dat des morgens om tien uur uit het slagveld van Mont-Saint- Jean was afgezonden ge worden en hem op het hart drukte onmiddellijk de richting- der Boven-Dyle in te slaan naar Saint-Lambert. Het is overbodig uit te wijden over de voordeel endie Napoleon zou hebben getrokken van een aanhoudende gemeenschap met het korps van Grouchyhet terrein waarop hij opereerdeen de zeer beperkte afstanden, waartusschen alle gevechten hebben plaats gegrepen, leen den zich bij uitstek voor den aanleg van een telegraafnet. Zoo wij eenigen omvang aan dit opstel hebben gegeven, is het om den militairen de methode aan te wijzen, die, naar ons inzien, het beste voegt. Wij zullen nog eenige woorden zeggen over den werk kring der verkenners ten aanzien van den telegraaf. Zij moeten de gemeenschapsmiddelen opsporen en, naarge lang van de omstandighedenvernielen of beschermen. Het zal niet het minst teedere punt der roeping van den detachements-commandant zijn, te verkennen en te be slissen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 216