15 wil van de vele gevaren, waaraan de lijn in een gevecht blootstaat, leverde het onderhouden der gemeenschap geene buitengewone moeielijkheden op. Het in dezen oorlog behaalde succes had ten gevolge, dat men met meer ijver dan te voren en op ruimere schaal zich thans bij de verschillende Europeesche legers op telegraphische oefeningen begon toe te leggen, terwijl ook aan de grondslagen, waarop de invoering van den veld- telegraaf bij de meeste legers gevestigd wasmeerdere uitbreiding werd gegeven. Men legde zich bij deze oefe ningen er voornamelijk op toe, het telegraafmaterieel voor veldgebruik meer praktisch in te richten. Tot op dien tijd was namelijk in den oorlog steeds ge bruik gemaakt van draaipalen, batterijen en toestellen van de vaste of rijks-telegraaflijnendoch de ondervin ding had ook geleerd, dat dit materieel kwalijk beant woordde aan de voor veldmaterieel te stellen eischen. Gewicht en volume moesten, zonder de sterkte te schaden, verminderd worden, en zoodanig ingericht, dat een snel opbouwen en afbreken van de lijn mogelijk zou zijn; te vens moest de inrichting van batterijen en toestellen meer in overeenstemming worden gebracht met hunne eigenaar dige bestemming, waarmede een druk vervoer over dik wijls vrij ongelijk terrein, een snel uit- en inpakken, en allerlei aan het krijgsleven verbonden wisselvalligheden gepaard gingen. En zoo ontstond in den loop der nu volgende jaren tengevolge van onvermoeide proefnemingen en oefeningen gevoegd bij de inde oorlogen opgedane ondervinding, een eigenaardig veld-telegraafinaterieelin inrichting en sa menstelling geheel verschillend van liet materieel der vaste telegraaflijnen. Het nut der oefeningen en van den ruimeren werkkring,

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 21