220 gij moet hen op ontvangst dezes laten doodschieten niemand durft de executie van eenige order hoegenaamd uitstellen, dierhalven wierd het direct uitgevoerd." VII. Openhaarheid der defensie. „Iiij mijn aanwezen ten eilande Ceilonen op de kust van Mallabar hen ik overtuigd geworden, dat de Engelschen het eiland Java zoo sterk geloofden, dat hunne magt in Indien niet genoegzaam was, het vereischte aantal troupen te kunnen detacheren om met succes iets tegen Java te onderne men, waardoor de veiligheid van deze kostbare bezit ting werkelijk verzekerd was; en wenschelijk zoude het zijn, indien zij altoos in deze veronderstelling waren geblevendoch de woestheid van den Maarschalk, die alles trotseren wil, zonder na te denken, ol hij de vereischte middelen in handen heeft, aan een magtigen vijand bij aannadering voldoenden tegenstand te bieden, heeft hen in de gelegenheid gesteld, zich van onze zwakheid te overtuigen. Door twee Fransche fregatten wierden in het begin van het jaar 1809 een aantal Engelsche krijgsge vangenen te Batavia aan wal gezet, waaronder ver scheidene officierendeze liet de Maarschalk tot een ieders verwondering naar welgevallen rond wandelen, zoowel binnen 's lands, als langs de stranden, hetgeen zoo veel te gevaarlijker is geweest, naardien zich onder hen een zekere kapitein Ross van het Bombav-etablis- „Door het -volgende kan mén zich eenigzints eene verbeelding ma ken, hoe weinig consideratie de Maarschalk, voor een man in zulk eerie aanzienlijke post heeft, en hoedanig hij hem voor het publiek tentoon stelt; van den Kolonel der Artillerie Weinrich, een zeer achtingswaardig officier, wierd door den Directeur-Generaal, als van ouds gebruikelijk, gerequireerd om eene quantiteit door het Gouvernement ingekocht kruit te laten proberen; Weinrich, aan zoodanige handelwijze gewoon, en geene andere orders ontvangen hebbende, voldeed hieraan, en wierd voor zijne aan den Directeur betoonde gehoorzaamheid door den Maarschalk gecon- demneerd, eenige dagen arrest in de hoofdwacht te houden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 226