17 aangewend, en liet was voornamelijk een gevolg van de telegraphische berichten, waardoor de Oostenrijksche opper bevelhebber van uit Villafranca op de hoogte gehouden werd van de bewegingen der ïtaliaansche troependat het den Aartshertog Farel mocht gelukkenhet ïtaliaansche leger te overvallen en bij Custozza te verslaan (1866). Ook in het Frausche leger liet men niet na, zich met ernst op de veldtelegraphie toe te leggen, waartoe voor al de oefeningen in het kamp van Chalons eene schoone gelegenheid gaven. Bij deze oefeningen zou o. a. geble ken zijndat de elektrische telegraaf alleen met voordeel te velde kan worden gebruikt voor het overbrengen van berichten over meer dan 6 a 8 kilometer afstand; voor kleinere afstanden zou het beter zijn ordonnansen te ge bruiken. Wanneer echter de troepen in staat van rust zijn, bijv. bij den aanval op vestingwerken en voor ob servatieposten langs de kustis ook op geringeren af stand de aanwending van den elektrischen telegraaf voor- deelig. Naar onze meening is echter de gestelde minimum-af stand van 6 a 8 K. M. in het algemeen nog te groot. Voor het overbrengen van een enkel bericht en langs goede wegen kan wel een ordonnans over een grooten af stand worden afgezondenvoor eene voortdurende ge meenschap is zulk een ordonnansendienst onpraktisch en mag men gerust de helft van den opgegeven afstand, d. i. 3 K. M. als maximum aannemen. Ontbreken daaren boven behoorlijke communicatiewegen, zooals in Indië dikwerf het geval zal zijn, dan zal de telegraafdienst, elektrische of optische naargelang van de omstandighe den, zelfs op nog minderen afstand voor het onderhou den der gemeenschap in het voordeel zijn. In 1868 kwam het eindelijk in Frankrijk tot de op richting van eene uit vier afdeelingen bestaande veld-te- 2

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 23