240 vier dagen na liet openen van don veldtocht wasen dit ondanks de hoogst gunstige omstandigheid, dat in de eer ste maand der operatiën het weder immer goed bleef; er viel geen regenslechts tweemalen is de rivier eenigs- zins gezwollen door hot water, dat van het meer binnen 's lands gelegen gebergte afstroomde en waardoor de ge maakte tijdelijke bruggen eenigszins beschadigd werden; de rijstvelden waren al dien tijd zoo droog als zij ooit kunnen zijn,in een woord, ten opzichte van weersge steldheid en terrein had men het niet beter kunnen tref fen. Toch rukte men, in eene maand tjjds, slechts één uur gaans vooruit. Men zou de mogelijkheid kunnen veronderstellen, dat het doel des aanvoerders niet was verder door te gaan dat deze zich enkel wenschte te bepalen tot eene tuchti ging der strekenwaar Habib Abdoel Eachman en an dere hoofden zich gewoonlijk ophouden en hunne troepen verzamelen, om ons gebied van daar uit te bestoken. Doch zoodanige veronderstelling is niet aannemelijk. Im mers, dergelijke tuchtiging moet spoedig afloopen; men moet snel handelen en daarna onmiddellijk terugkeeren, om niet den vijand in den waan te brengen dat men het bereikte doel bezet wil houdenliondt men zich te lang in 's vijands gebied op en verlaat men het daarna weder, dan laadt men den schijn op zichdoor de eene of andere reden tegen zijn zin tot den terugkeer gedwongen te zijn geworden. Hiermede zouden dan natuurlijk de vijande lijke hoofden hun voordeel doen. Alle berichten uit Atjeh geven dan ook aanleiding tot het vermoedendat men het binnenland verder in wil rukken; zonder dat plan zouden geene wegen aange- legd, geene depots opgericht worden, enz. Doch het terrein en de tactiek des vijands nopen tot behoedzaam heid en veroorloven eerst verder oprukken, wanneer de

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 246