18 legraphie-brigadewaaabij 15 officieren en 550 onder officieren en minderen werden ingedeeld. Deze formatie was in verband met de totale legersterkte veel te klein men verzuimde daarenboven maatregelen te treffen tot aan sluiting van den veld- met den rijkstelegraaf; zooals we later zullen zienwas deze brigade in den oorlog van 1870 dan ook van weinig nut. Tusscheu den Italiaanschen en den Fransch-Duitschen oorlog in, valt de expeditie der Engelschen in Abyssinië voor (1S67 G8), die we, omdat liet expeditieleger bier- bij onder omstandigheden verkeerde, welke meer punten van overeenkomst leveren met onze Indische expedition dan de tot nu toe behandelde Europeescke oorlogen, wat meer van nabij zullen beschouwen. altijd uit het stand punt van den telegraphist. Het eerste denkbeeld der Engelsche regeering was, het hoofdkwartier van het expeditionaire leger in directe telegraphische verbinding te houden met Engeland, door eene aansluiting van den veldtelegraaf te bewerkstelligen met de in aanbouw zijnde Egyptische lijnen. Men heeft echter dit denkbeeld laten varendaar de bouw der lij nen in boven-Egypte en Nubië allerlei vertragingen on- dervonden deze daardoor later dan men oorspronkelijk verwacht had voltooid waren. Het plan werd om deze reden echter niet dadelijk op gegeven doch een ontwerp gemaakt om tot de gewensch- te gemeenschap te geraken door het bouwen met eigen mid delen van eene tijdelijke telegraaflijn door Egypte via Kosseïr; de onmogelijkheid echter om zulk eene lijn tegen vernieling te beveiligennoodzaakte de Engelschenhet lievelingsdenkbeeld prijs te geven. Wij voor ons zijn van meening, dat de ondervonden teleurstellingen in dit opzicht geenszins in het nadeel van den oorlog zijn geweest. Van eene verbinding met En-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 24