257 Tn dat jaar had evenwel een geheele omkeering plaats. De getrokken kanonnen verschenen op het tooneel. Daar tegenover stelde men weldra de pantserschepen, en van toen af nam de strijd om den voorrang tusschen het ka non en het pantser zulke afmetingen aandat men thans gekomen is tot kanonnen van 100 ton gewicht en pantsers van 00 centimeters dikte. Toen de oorlogsmid delen zich op zulk een geduchte wjjze ontwikkeldendacht men dat een zeeslag in den vervolge een verdelgingstrijd zou worden en dus steeds zoude eindigen met de ver nietiging van eene der beide partijen. Tot nu toe heeft evenwel de ondervinding deze verwachting niet bewaar heid, en schijnt het dat het verlies aau menschenlevens m de zeeslagen der toekomst niet grooter zal zijn dan vroeger. Alle vraagstukken omtrent den bouw en de bewapening- der schepen hebben zich gedurende de laatste achttien jaren bepaald tot théoriën en proefnemingen. De rivier-oorlog, gedurende den Amerikaansehen bur geroorlog van 1801-1865 gevoerd met geïmproviseerde monitors, had een te begrensd en te bijzonder karakter gehad, dan dat hij veel licht konde werpen op de moge lijke resultaten van een werkelijken zeeslag, in de open zee. De zaak der verdediging van havens en riviermon den door middel van torpedo's is het eenigste, kleine deel van het groote vraagstuk dat wij in dit opstel be handelen geweest, hetwelk in dien oorlog praktisch werd uitgemaakt. De zeeslag van Lissa in 1860 is sinds het bestaan "van pantserschepen en getrokken kanonnen het eenige gevecht geweest tusschen twee vloten. Het pantser had toen echter nog slechts een geringe dikte, terwijl ook het kanon nog van middelmatige afmeting was. Stoom schepen en houten schepen konden nog aan den strijd 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 263