258 deelnemen, en wel met zulk een beslissenden uitslag, dat hun bouwmeesters er zeiven verbaasd van stonden. De Ferdinand-Maximiliaaneen houten schip, stiet goed en wel haar ram in het Italiaansche pantserschip Ec d' Italia. Dit laatste draaide door den schokrichtte zich weder op en verdween daarop oogenblikkelijk in de diepte. De zeeslag was een roemrijke overwinning voor de Oosten rijkers. Admiraal Tegetlioff schreef dat resultaat uitslui tend toe aan het gebruik van den ram. „Ik bepaalde er mij toe", verhaalt hij, „mij op alles te werpen wat grijs geverfd was." De oorlog van 1S70 tussohen Frankrijk en Duitschland werd op het vasteland beslist. De Duitsche vloot was niet sterk aienoea; om zich met die der Fransehen te me- ten; zij bleef dan ook bijna gedurende den geheelen oor log rustig in de haven van Kiel. Er begon wel een gevecht bij Amerikamaar aangezien dit voorviel in Spaansche wateren, had het geen voortgang. Men trachtte elkaar met den ram te vernielendoch de beide schepen raakten elkander ter nauwernood aan. Yan het Fransche vaartuig werd een stuk gedemonteerd en een weinig tui gage beschadigd. Yan het Duitsche schip werd de voormast stuk geschoten; maar het wist zich daarvan spoedig te ontdoen, en zette den strijd voort totdat de Spanjaarden tusschenbeiden kwamen. Het voorbeeld van een zeestrijd der laatste jaren, dat wij hier nog zullen vermeldenis in het bijzonder belangrijk voor de Engelschen. De omstandighedenwelke aanleiding gaven tot een gevecht van de niet gepantserde schepen der JBritsche marine, de Shah en de Amethyst, met het Peruaansche gepantserde oologschip Huascarhebben bij zonder veel overeenkomst met die van Carthagena in 1873. Men treft er bewijzen te over aan van de veel moeilijk- o O

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 264