259 lieden waarmede de zeeofficieren dikwijls te kampen hebben, en van de netelige taak die soms op hen rust. Zooals men weet maakte zich in 1873 in Spanje de partij der opstandelingen meester van Carthagena, het Portsmouth van Spanje en de sterkste vesting van het koninkrijkmet al zijn arsenalen benevens drie gepantserde oorlogschepen van de eerste klasse en twee niet gepant serde fregattende Almanza en de Yittoria. Zoodra er een voorloopig gouvernement van het in die gevallen ge wone revolutionnaire soort aangesteld was, werd een eskader uitgezonden om langs de kust schatting te heffen en alle steden met brandstichting te bedreigen, die wei gerden zich te onderwerpen. De veiligheid der personen en natiën werd natuurlijk op die wijze in gevaar gebraeht. De groote mogendheden haastten zich dan ook, hun ge pantserde vloten naar Carthagena te zenden. Het gevolg daarvan was, dat de Almanza en de Yittoria spoedig door het Britsche eskader genomen en naar Gibraltar opgebracht werden om daar aangehouden te worden, totdat het Spaan- sche Gouvernement Carthagena heroverd haden de sche pen alsdan weer aan hun rechtmatige eigenaren terugge geven konden worden. Tot op het laatste oogenblik geloofde mendat Galvez de wegvoering dier fregatten wilde ver hinderen en de schepenonder het bevel van Sir Hastings Y'elvertonontvingen dan ook den lastzich tot den strijd gereed te houden. De opstandelingen kwamen echter rot geen besluiten het duurde niet lang of de stad moest aan de Gouvernementstroepen overgegeven worden. In Peru was de toestand van admiraal Horsey de volgende. Het was den Peruaanschen opstandeling Pie- roladie naar het presidentschap van de republiek donggelukt, zich in de haven van Callao meester te maken van het gepantserde oorlogschip Huascarmet dit schip stoomde hij langs de kust en begon hij schattingen te

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 265