262 als de Shah, dat daardoor moeilijk wenden kon, werd dientengevolge veel oplettendheid g-eëischt. „De Huascar scheen 11 mijlen in het uur te loopen en werd uitstekend bestuurd; terwijl zij zorgde dat de stukken van haar toren, uitgezonderd het oogenblik, dat zij geladen werdensteeds op ons gericht bleven. Het was een groot geluk, dat geen enkele haror kogels of granaten de Sliah-zelve raakten; want waren haar grana ten van 800 pond in een schip als het onze gesprongen, dan hadden zij ons veel nadeel kunnen doen. „Te kwart voor zes uretoen de duisternis inviel en de Huascar zich langs de kust, vlak tegenover de stad plaatste, liet ik het vuren staken. De Shah en de Ame thyst namen zoodanige stelling indat zjj een wakend oog konden houden op de Huascar; terwijl wij besloten, door de Shah een rij torpedo's rondom het vijandelijke schip te doen plaatsen. Toen men evenwel de stad na derde ontdekte de luitenantdie met het commando over de torpedoboot belast wasdat het onze tegenpartij door den zwaren nevel en de dikke duisterniswelke er heersehte, gelukt was te ontsnappen." Uit het rapport blijkt verderdat de Huascar het ver kieselijker had gevonden zich aan haar landgenooten over te geven, dan het gevecht voort te zetten; en dat de Engelsche admiraal haar terugvond, geankerd in de ha ven van Iquiqué, te midden van de andere Peruaansche schepen. De admiraal kreeg van den Peruaanschen kom- mandant vergunning om de Huascar te bezoeken en zich met eigen oogen te overtuigenwelke uitwerking de En gelsche kanonnen hadden gehad; die uitwerking wordt op de volgende wijze beschreven. „De Huascar is door zeventig a tachtig onzer kanon kogels geraakt, meest op liet voor- of achterdek. De brug de schoorsteen en zijn omgevingde sloepen en de masten

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 268