20 - 3C een optische telegraaf, voor dag- en nacht-signalen. Yan de liggende lijn is echter zoo goed als geen gebruik gemaakt gewordenhet ontbreken van voldoende vervoer middelen voor den zwaren kabel was oorzaakdat men dit materieel aan de landingsplaats achterliet, terwijl bo vendien de dienst bij de hangende lijn al het beschikbare telegraafpersoneel en de voor de liggende lijn medegege ven instrumenten in beslag nam. Voor de steunpunten der hangende lijn was een 10,000 tal bamboezen van Bombay ontbodenalvorens deze palen echter op het oorlogsterrein waren aangebracht, was men in 't laatst van December met den bouw der lijn aange vangen voor steunpunten gebruik makende van langs den weg gekapte of van de bevolking ingekochte wildhou- ten palen. Toen later een gedeelte der bestelde bamboezen aankwamen, werd een 700 stuks middels inlandsche karren langs de lijn vervoerd, welk transport echter zeer kostbaar bleek te zijn. De moeielijkheid om steeds eene voldoende hoeveelheid palen te verkrijgen, was eene groote belemmering inden snellen voortgang van den lijnbouw; men maakte gemid deld per dag niet meer dan 4 tot 5 Eng. mijlen (f) te legraaflijn in gunstig terrein. In de eerste dagen van April 1868 was de gcheele lijn Men had hiertoe het zoogenaamde destijds nieuwe Hoojier^s core medegegevenbestaande uit 3 strengen vertind koperdraad als conductor, met verschillende lagen zuivere en gevulcaniscerde caout- chouk bedekt. ITet was in lengten van ongeveer G40 tot 800 Meter om houten trommels gewonden; elke rol woog cc. 60 tot 63* kilogram. Yoor het vervoer van slechts een gedeelte van dit materieel zouden 100 muildieren noodig zijn geweest, die hiervoor niet konden worden afge staan. Sedert 1S70 is deze kabel bij don Pruisischen veldtelegraaf ingevoerd waar hot transport, met wagens geschiedendeminder bezwaar heeft, (f) 1 Eng. Mijl 1609 Meter.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 26