265 - gevecht de Shah geen enkelen keer aan de romp geraakt, en kreeg zij slechts aan haar tuigage eenige averij. De uitvinding van de Whitehead- of visch-torpedo's scheen eene groote omwenteling in de zee-oorlogen te zullen ver oorzaken. De gepantserde schepen beweerde menzouden geen nut meer hebben tegenover zulke vernielings-werk- tuigen. De geheele vernietiging van een kleine Turksche monitor op den Donaudoor middel van torpedo's, welke in het begin van den Russisch-Turkschen oorlog plaats had, (fversterkte die zienswijzete meer omdat de gewone torpedo, welke bij die gelegenheid gebruikt werd, lang niet de verschrikkelijke uitwerking had, welke men bij de Whitehead-torpedo mocht veronderstellen. Deze bestaat uit een langwerpige puntige buis van staalwelke aan de punt een ontplofbare lading heeft. Zij wordt in zijdelingsche richting uit een drijfkoker geworpen en voortgedreven door een kleine machinedie door saam- geperste lucht in beweging wordt gebracht. Zij heeft een 16- a 18-mijls vaart in het uur onder water, en springt op het oogenblikdat zij het voorwerp raaktwaarheen zij geslingerd wordt. Zij is ten gevolge van een en ander het verschrikkelijkste werktuigdat nog uitgevonden is ten gebruike bij de zee-oorlogen. Haar bewonderaars beweren, dat zij de kiel van een schip over een lengte van 7 5 voet uit elkaar zou kunnen doen springen en aldus in staat zou zijn een vaartuig totaal te vernielen. Het schijnt echter thans te blijken, dat die torpedo niet zoo vreeselijk was als men wel dacht. Een bewijs hiervoor is onder anderen ook het bevel, onlangs door de Duitsche Regeering gegeven, om voor (t) Zie Ind. Mil. Tijdschr. 1878, I, blz. 363. Idem 1878, I, blz. 353,

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 271