266 het oogenblik met den aanbouw van die Whitehead-tor- pedobooten niet voort te gaan. Die last is het gevolg van proeven, met dat soort van torpedo's genomen welke geen voldoende resultaten hebben gegeven. Bij een kalme zee bewoog zich de torpedo met spoed en zekerheid naar haar doel; maar nauwelijks kwam er eenige beweging in het water, of de bewegingen, en dientengevolge ook de uitwerking, werden onzeker. Het is dus zoo goed als uitgemaakt, dat zelfs met kanonnen van 12 tonnen gewicht en Whitehead-torpedo's een zeeslag niet noodzakelijk een zoo vernietigend karak ter heeft als men wel zou denken, en dat onder zekere omstandigheden zeer wel een ernstig gevecht kan plaats hebben met weinig verlies. De redenen daarvoor liggen voor de hand. Al dadelijk verplicht het gebruik van den ram en de torpedo ieder schiponophoudelijk en dikwijls met een buitengewone snelheid in beweging te zijn. Deze omstandigheid geeft al eene groote verandering, vergeleken met de zeeslagen van voorheen. Wanneer destijds twee vloten elkaar met volle zeilen naderdenvooralwanneer er slechts weinig wind was of, zooals op de Nijl gebeurd is, terwijl een van haar voor anker lagdan boden zij voor eikaars kanonnen wederkeerig een goed mikpunt aan. Toen de Victoria bij Trafalgar met volle zeilen op de vijand in liep stelde zij zich bloot aan het concentrieseh vuur van acht schepen. Toen eenmaal het gevecht in vollen gang was, werden de volle lagen bijna a bout portcint op elkaar afgeschoten. Men verhaalt zelfs dat de Victoria, toen zij een Fransch oorlogschip van achteren voorbijzeilde, dit de volle laag gaf en vier honderd man doodde of wondde. Zou zulk eene verschrikkelijke - uitwerking mogelijk zijn, wanneer twee goede pantserschepen elkaar in een alge meen gevecht boord aan boord voorbij zeilden en elkander met

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 272