- 267 hun monsterachtige stukken alsdan de volle laag gaven? Men mag dit wel betwijfelen; want de gebruikte projectie len zouden zooals de Pallisergranaat hoofdzakelijk slechts dienen om liet pantser te doorboren. Deze projectilen zijn natuurlijk veel vaster en harder gemaakt dan die, welke men gewoonlijk tegen ongepantserde schepen gebruikt; de scherven van het projectiel Palliser zijn grooter,doch minder in aantal dan die der gewone puntgranaten. Het gevecht, dat onlangs in de Peruaansche wateren plaats vondlevert ons niet veel gegevens om in het algemeen te beoordeelen, wat de mogelijke gevolgen kun nen zijn van een grooten zeeslag; doch het bewijst ons wel, dat in elk gevecht ter zee de vaartuigen aanhoudend in beweging behooren te wezen; dat dan een goedzeker schot zeer zeldzaam zijn zal, en dat een rechtstreeksch schot, waarbij het doel loodrecht geraakt wordt, bijna nooit zal voorkomen. Dit gevecht heeft voorts ook het afdoende bewijs gele verd, dat een pantser, al is het ook niet zeer dik, onte genzeggelijk het schip beschermt. De ijzeren platen van de Huascar hadden slechts eene dikte van 11 tot 14 centimeters; en toch bleek de Huas car, ten gevolge van de moeilijkheid om een doel te ra ken, dat zich onophoudelijk bewoog en de Shah zelve was ook gedurig in beweging bijna onkwetsbaar. Dit was voorzeker eene verrassende uitkomst, nadat men zich zoo dikwijls in ongunstigen zin had uitgelaten over de eerste pantserschepen, welke, zooals men zeide, wegens hunne onvoldoende pantsering slechts goed waren om voor oud ijzer verkocht of als curiositeiten bewaard te worden; die uitkomst moet zekerheid geven aan de zwaarmoedigen, die onophoudelijk bezig zijn de waar de van de Engelsche vloot te verkleinen, en deze aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 273