270 op zulk een gemakkelijke wijze dat volk hebben over wonnen is wel zijne slechte bewapening geweesten het zou niet kwaad zijn thans eens eenige aandacht te wijden aan het belangdat genoemd volk gedurende de laatste jaren in de kunst van oorlogvoeren stelt. De Chineezen zijn niet meer bewapend zooals tijdens de verovering van Canton, en hunne nieuwe kanonneerbooten, die met 38-tons geschut bewapend zijn, zouden ons wel eens het bewijs kunnen geven, dat zij geduchte tegenstanders zijn geworden. Ongetwijfeld is de toenemende maritime kracht van ve le andere natiën voor Engeland een vraagstuk van het hoogste gewicht. De toestand van de vloten der groo- te Europeesche mogendheden is bekend, en de Engelschen trachten daartegen zooveel mogelijk voorzorgen te nemen' Maar met de zeemacht.der kleine vreemde staten wordt niet voldoende rekening gehouden. Chili, Peru, Brazilië, China, Japan zijn thans allen in het bezit van gepant serde vaartuigen. Zij kunnen wel is waar niet vele hebben; maar de weinige, die zij bezitten, zijn veel ster ker bewapend, dan een der Britsche schepen, welke met uitzondering alleen van China in die wateren aanwezig zijn. Niemand kan dan ook het verhaal van het gevecht voor Ylo lezen zónder te erkennen, dat de Engelsche belangen in die wateren niet op voldoende wijze beschermd kunnen worden. De gepantserde schepen van staten als Peru en Chili zijn weinig in getal, krachtig bewapend en in de voornaamste havens verzameld. Engeland heeft in al die wateren buiten Europa slechts één gepantserd schip. Dat is het admiraalschip, dat in de zeeën van China verblijf houdt. De niet gepantserde fregatten en korvetten, welke zich op al de overige plaatsen bevinden, hetzij alleen, hetzij met hun tweeën om de Engelsche belangen te verdedigen, zijn zelden krachtiger dan de Amethyst.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 276