271 Schepen gelijk aan die van China, en gewapend met kanonnen van 38 ton, zijn nog niet lang geleden toe gevoegd aan de Britsche vloot, en dat was goed. Maai de levenskwestie voor Groot-Brittannië ligt in de bewapening van haar kruisers. Iedere groote kruiser moest onverwijld gewapend worden met kanonnen van 25 ton. Wanneer gou vernementen als die van de Argentijnsche republieken, van China, hun wateren verdedigen met zoo zwaar bewa pende schepen, dan stelt Engeland zich aan de nederlaag bloot, wanneer het zijn oorlogsvaartuigen, bestemd om zijn belangen in die streken te verdedigen, slechts voor ziet van eenc groote hoeveelheid stukken van klein kaliber. Bij hot gevecht met de Huascar was de Amethyst met haar veertien 64-ponders gedwongen werkeloos te blijven. De bewapening van de groote niet gepantserde Engel- sclie schepen, en eigenlijk van de geheele vloot, wel ke thans uit alle mogelijke soorten van schepen bestaat, dient op nieuw nagegaan en vastgesteld te worden. De Engelsche vloot bezit zulk eene verscheidenheid van gepantserde en niet gepantserde schependat men zich er te meer over moet verwonderen, daaronder geen enkel klein pantserschip aan te treffen, dat gemakkelijk te be handelen is en geschikt zon kunnen genoemd worden voor een taak, zooals toegewezen was aan de Shah en de Amethvst. Juist voor zulke diensten zijn kleine gepantserde en niet zwaar geschut gewapende kruisers uitstekend ge schikt. De beste type voor dat ontbrekende soort is op het oogenblik wel het Portugeesche pantserschip Yasco da Gama. Dat vaartuig heeft volgens oude meting 1497 tonnen inhoud; het is 200 voet lang en 40 breed. De dikte van zijn pantser is ongeveer 24 centimeters. liet is gewapend met twee kanonnen van 18 tonéén van 6,5 ton en twee 40-ponders.« Het heeft een nominale kracht van 450 paarden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 277