272 Dat is in werkelijkheid het ware type voor schepen, welke gebruikt moeten worden op de vorafgelegene En- gelsehe stationszooals diewelke zich in den Stillen Oceaan of' op de Zuidwestkust van Amerika bevindenen ook voor alle oorlogsvaartuigen, welke weinig diepgang- moeten hebben. De Yasco da Gama heeft bijna dezelfde afmetingen als de Amethyst, en toch is hot verschil tus- sclien die beide schepen buitengewoon groot. De Amethyst moest werkeloos toeschouwster blijven, toen haar mede kruiser in een twijfelachtig gevecht gewikkeld was, en had zij de Huasear alleen ontmoet, dan had zij of zich moeten overgeven, of' moeten vluchten. Omtrent het algemeene vraagstuk der kanonnen eu pantsers heeft eene onlangs genomen proef aangetoond, dat een kogel van 800 pond, geschoten uit een kanon van 38 ton, een stalen plaat van ongeveer eene halve Meter dikte doorboren kan. Maar bij diezelfde proef bleek ook, dat een stalen plaat ter dikte van 36 centimeters voldoen de bescherming tegen zulk een projectiel aanbood, wanneer die bedekking uit twee afzonderlijke, op eenigen afstand van elkander geplaatste platen, waarvan de eene ongeveer 25 centimeters en de andere 11 centimeters dik was, bestond. De kogel doorboorde de buitenste, maar sprong in stukken op de binnenste plaat. Het komt ons voor, dat deze wijze van bescherming tegen de vernielende uitwerkselen van het nieuwere geschut in de toekomst zoowel bij schepen als bij forten zooveel mogelijk toegepast moet worden. Alvorens ons opstel te eindigenwenschen wij nog het een en ander mede te deelen omtrent het gevecht tus- sclien het Russische schip Vesta en een Turksch pantser schip in den laatsten oorlog tusschen die twee mogend heden gevoerd, en omtrent de vernieling van twee raoni-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 278