273 tors op de Donau en de bemachtiging van een Turkscli transportschip, waarop zich 1000 man Turksche troepen bevonden. De Yesta is een gewone koopvaardijstoombootdie men in een oorlogschip veranderd hadop de wijze zooals men dat voorgesteld heeft voor de Engelsche mail-stoomsclie- pen. Het gevecht tusschen de Yesta en het Turksche pant serschip hoewel het geenerlei invloed heeft uitgeoefend op het oorlogsgelukis toch in een ander opzicht zoo belangrijkdat de uitslag zeker door zeelieden van alle natiën met belangstelling vernomen zal worden. Het toont op afdoende wijze aan, dat een zeegevecht geen moord- tooneel behoeft te zijnwaarin de overwinning toebehoort aan het ruw geweld en aan de overmacht. De Yesta, eene lichte ijzeren stoomboot van 500 tonwas in de haast in een oorlogschip veranderd. Zij was gewapend met eenige negenponders en mortieren van ruim 15 centi meter. Het Turksche pantserschip was de Féthi-Boulend; dit vaartuig is 255 voeten lang, 45 breed en heeft een diepgang van 18 voeten. Zijn pantser, zeer zwaar voor een vaartuig van die klasse, is niet minder dan 23 centimeters dikwaaronder zich nog een houten beklee ding bevindt van 25 centimeters. Het heeft nominaal 500 paardenkracht; kan 200 ton steenkolen meevoeren, en is gewapend met vier kanonnen van 12,5 ton. Men kan zich onmogelijk een ongelijker gevecht voor stellen. Het duurde vijf uren en eindigde met de ne derlaag van het pantserschip. Daar laatstgenoemde veel sneller stoomdekon de Yesta niets anders doen dan het gevecht aannemen. Toen kapitein Baronoff zag, dat het pantserschip met zooveel spoed naderde, begreep hij dat zijn eenigste kans op de overwinning was, zijn machti gen vijand van naderbij te bestoken en al het mogelijke 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 279