21 - voltooid; ze was 197 Eng. mijlen lang, cn strekte tot verbinding van de landingsplaats Zula met Antaloeene versterkte legerplaats halfweg tusschon Zula cn de hoofd plaats Magdala gelegen, waar een voornaam depot ten behoeve der legervoorziening in het binnenland was aan gelegd. Kort na de voltooiing van deze lijn, op den 13den April, viel Magdala in handen der Engelschen en het hoofddoel van den tocht hiermede bereikt zijndewerd daarop door de Engelsche troepen de terugtocht aangeno men, waarom eene verdere voortzetting van de lijn niet meer noodig was. Hot zij hier nog aangeteekenddat gedurende den marsch van Zula naar Magdala een veel vuldig gebruik gemaakt werd van den optischen telegraaf tot het overbrengen van orders van de le brigade naai de 2c, wanneer deze somwijlen op een dagmarsch afstand van elkander verwijderd waren. Ook gedurende do opera tics vóór Magdala bewees deze telegraaf uitstekende dien sten. Van den elektrischen telegraaf warenbehalve de reeds genoemde hoofdlijn, nog twee zijlijnen aangelegd, beide in de nabijheid van de landingsplaats, zoodat de totale lengte van de opgerichte telegraaflijn 234 Eng. mij len heeft bedragen. Een denkbeeld van liet gebruik der lijn geven de vol gende cijfers, voorkomende in het ter zake uitgegeven officieele rapport. Reeds vóór de geheelc voltooiing dei- lijn had eene drukke gemeenschap plaats van Zula met de kleinere tusschonkantorenna de voltooiing wer den gedurende de maand April te Zula afgegeven 399 berichten, terwijl, over de geheele lijnhet aantal overge seinde berichten gedurende die maand 1525 bedroeg; in Mei werden van Zula 518 telegrammen afgezondenhet aantal over de geheele lijn bedroeg niet minder dan 2925 stuks. Alleen berichtengeviseerd door den expeditie-komman- dantde officieren bij het hoofdkwartierde divisie- of

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 27