274 te doen om hem te enteren of ten minste zijn spart-orpe- do tegen hem te gebruiken. De verliezen van de esta waren evenwel zoo bovenmatig groot, dat de uitslag van het gevecht wanhopig scheen. Het roer was verbrijzeld, de schoorsteen in tweeën geschotende romp vatte zelfs vuur, drie officieren en negen matrozen waren gedood, en velen gewond. En toch gelukte het haar, aan haar vijand te ontsnappen. Die ongelijke strijd strekt dan ook haren kommandaut en zijne ondergeschikten tot groote eer. De eerste lezing, welke van dit gevecht in Engeland kwam, behelsde dat een granaat, welke de Yesta uit een harer mortieren had gelost, in den voorsten toren van het pantserschip was gesprongenen wel met zulk een ver nielende uitwerking, dat de toren onbruikbaar werd en het gevecht dus daardoor beslist was. Dit bericht werd evenwel later door Iiobart-Pacha tegengesproken. Hoe dit overigens zij,het voorgevallene toont voldoende aan, dat de kommandant van een gewoon schip niet behoeft te wanhopen, wanneer hij onverwacht door een pantser schip aangevallen wordt. Eene andere omstandigheid, welke gedurende dit ge vecht plaats had en vermelding verdient, is de verdediging- van de machines van de esta door een soort van wal, welke daaromheen gemaakt was van hangmatten, ma trassen en ander beddegoed. Die machines bevonden zich 11. 1. gedeeltelijk boven de waterlijn en waren dus bloot gesteld aan het vuur van den vijand; die van het pant serschip bevonden zich, zooals altijd bij de oorlogssche pen, onder de waterlijn. Het nemen van het transportschip Messina door de Pus- si a legde niet minder getuigenis van moed af, dan liet gevecht tussclien de Yesta en het Turksche pantserschip. Evenals de Yesta was de Russia een koopvaardij-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 280