275 schip, dat in oorlogschip hervormd was. Niettegenstaan de de blokkade, bewerkstelligd door Hobart-Pacha, durf de de kapitein Marakoff 'tot op eenige uren van Konstan- tinopel de Turksche kust te naderen, en toen hij voor Penderekli kwam, bevond hij zich in de nabijheid van de Messina. De Russia loste een schot om de Messina te doen stoppen. Het bevel werd dadelijk begrepen en de Turksche vlag werd neergelaten; terwijl de Turksche be velhebber zich oogenblikkelijk overgaf. Een officier en zes en dertig man ontwapenden de Nizams en stevenden met het schip naar Sebastopol. Waar was het Turksche konvooischip? Dit blijkt niet; evenmin weten wij, waar om de kommandant van de Messina geen poging gedaan heeft om aan zijn tegenpartij te ontsnappen. De Russia was toch niet in staat geweest om haar in den grond te boren, en iedere poging van oen schip, dat slechts be mand was met 200 koppen, om een ander te enterenwaar zich 1000 goed gedisciplineerde en wel bewapende man nen aan boord bevonden, zou een daad van waanzin ge weest zijn. Deze gevechten bevestigen in alle opzichten destelling, dat het gebruik van zwaarder wapenen veronzijdigd kan worden door vermeerdering in de snelheid der be wegingen; dat behendigheid en onverschrokkenheid ver goeden kunnen wat men door minderheid van kracht en macht mistdat de kapitein van een oorlogschip boven alles moet zijn een goed zeeman en iemanddie zich onder alle omstandigheden redden kan. De vernieling van de twee kleine Turksche monitors op den Donau bij het begin van den Russisch-Turkschen oor log is een bewijs van hoeveel gewicht een zeker schoten hoe noodzakelijk voortdurende waakzaamheid iseen der monitors toch werd door een granaat getroffenwelke op een afstand van 5000 meters afgeschoten wasterwijl

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 281