287 En hij begon weder zijn verklaringen. De volksver tegenwoordigers, zeer mak geworden, zeiden hem: „Kom, Kléber! we moeten verder marcheer enmen zal om twaalf uur van nacht vertrekken, en als Rossignol het gewild had, zou men sinds twee dagen voor Angers zijn. Dus moest je het noch aan mij noch aan Marceau wijten, zoo we nog hier zijn, en alleen Rossignol moet verantwoordelijk zijn voor de onaangename gebeurtenissen, die de vertraging van onzen marscli zou kunnen veroor zaken. Kom, Kléber! kom, leve de Bepubliek! Zij leeft altijd in mijn hart," hernam ik, en ik ging naar buiten om mij aan 't hoofd van mijn troep te stellen die spoedig oprukte. Dit geheele tooneel is zeer leerrijk. Men ziet de volks vertegenwoordigers besluiteloosweifelende tusschen de tegenstrijdige gevoelens van de generaals, niet wetende, hoe ze te doen overeenstemmen, en eindigende met in den blinde de vreeselijkste bedreigingen uit te braken. Kléber treedt binnen; men zwijgt; er is geen sprake meer van guillotine; zijn kalmte en zelfvertrouwen maken op ie dereen indrukzijn raad wordt aangenomen zonder redeka velingen, en men tracht den onwrikbaren soldaat, wiens misnoegdheid men begrijpt, te winnen door hem te streelen. Elke ongerustheid ging op gelijke wijze voorbij. In December 1793 vernam ieder, in de legerplaats, dat het ontslag van Kléber pas uit Parijs was gekomen. Het werd hem zelfs niet aangekondigd. Zeker waren er nieuwe vertoogen gericht geworden tot het Comité van Openbaar Welzijn door de volksvertegenwoordigers te velde, en de ze maatregelte lichtvaardig genomenwerd ingetrokken. De Gedenkschriften van Kléber dragen de blijken van een pruttelend kwaad humeur en aanhoudend gemor tegen

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 293