23 zeer sterk materieel moet worden aangewend, daar het meerdere transport veel minder bezwaar heeft dan het onderhouden van eene lijn van te lichte constructie. We hebben reeds hierboven de gelegenheid gehad de aandacht, te vestigen op het feitdat dezelfde noodzakelijkheid al reeds in 1859 door de Franschen was erkend geworden; het is dus of uit eigenwijsheidóf uit onvoldoende bekendheid met de reeds opgedane ondervinding, in allen gevalle do schuld der Engelschen zelven, dat zjj de moeielijkheden, waarover geklaagd werdniet hebben weten te voorkomen. En zoo zijn we nu genaderd tot den Franseh-Duitschen oorlogwaarin de veldtelegrapliie van het Pruisische le ger een schitterende rol heeft gespeeld. Het standpunt, waarop hij het uitbreken van dezen oorlog de veldtelegra pliie bij de verschillende groote legers in Europa stond, kwam ten opzichte van het doeldat men zich van haren werkkring voorstelde, ongeveer op het ondervolgendc neer de veld telegraaf zal dienen om de directe gemeenschap van het mobiele leger met de hoofdplaats des rijks te on derhouden en ook tot taktische doeleinden in ruimen zin worden toegepast, zooals o. a. tot de verbinding van af zonderlijke staf kwartieren met hunne troepenafdeelingen en met gewichtige punten in de voorposten-linie, tot ver kenningen enz. In den oorlog van 1870 plukten de Pruisen de vruch ten van hunne zorg, in vredestijd aan de militaire tele- graphie gewijdgroote diensten toch bewees deze dienst tak hun vooral op strategisch gebied, zoowel bjj de iii- sluitingslegers om MetzParijs, Belfort en Straatsburg, als tot liet onderhouden van een voortdurende gemeen schap tusschen het leger en Berlijn, en het overbrengen van orders van het hoofdkwartier over groote afstanden. De acht mobiel gemaakte veld- en reserve-afdeelingen bleken al spoedig ontoereikend om in de behoefte te voor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 29