294 DuitschersOostenrijkersItalianen of Engelschen tlians in een oorlog gewikkeld werdenzou het hun niet in de gedachten komen, eene tactiek of strategie na te volgen zooals wij die thans gezien hebben. Is zulks toe te schrijven aan de omstandigheid, dat eenige nieuwe ont dekking de oorlogen der toekomst geheel heeft veranderd Geenszinsde oorzaak ligt eenvoudig daarindat geen verstandig legeraanvoerder de strategie, of beter gezegd de offensive tactiek, van de Eussen of van de Turken zal navolgen. Zou men kunnen aannemendat een Pruisisch generaal een Blumenthal, een Werdereen Manteuffel zijne plannen zoo maken zoude, dat hij zijne troepen gedurig, bij nauwelijks te overwinnen hinder nissen juist tegenover den vijand stelde en dan de mas sa's tegen elkander dreef, zooals dit bij Plevna geschied de Zouden zij groote cavaleriemassa's, tegenover welke de vijand niets dergelijks kon stellen, onhandig in het hoofdkwartier achterlaten, terwijl de gemeenschapslijnen der infanterie open lagen voor den vijand Eindelijk is het niet sinds den Franschen oorlog een grondregel der krijgskunst geworden, dat de artillerie den aanval helpt voorbereiden en dat geschut- en geweervuur elkan der wederkeerig aanvullen en ondersteunen, in plaats van dat men de artillerie werkeloos laat in een achterwaarts gelegen vallei? "Wanneer wij den laatsten oorlog beschouwen, behoe ven wij nog niet aan te nemen dat Russische officieren niet, even goed als die van elk ander leger, in staat zouden zijn tot het maken van strategische combina tiën; maar het komt niet alleen op de plannen, doch ook op de uitvoering aan. Yoor juiste combinatiën is echter de nauwkeurige berekening van tijden en afstan den en de beschouwing van alle omstandigheden, tot het vermoedelijk einde toe, noodig. De slechte tactische uit-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 300