295 komsten van de gevechten der .Russen ontstonden uit slechte berekeningen en uit geringschatting van het we derstandsvermogen der Turken. Elke afdeeling van het legerbeheer der Russen was kortzichtig en zwaartillenden gaf daardoor aanleiding tot vertragingen. Het treinwezen was totaal onbruikbaar; van daar de langzame marschen en het angstvallig voort rukken vooral in de gewichtigste periode van den veldtocht, d. i. in zijn begin. Eene les, grooter dan al de anderen, gaf ons de Fransch-Duitsclie oorlog, n. 1. welk groot voordeel verbonden is aan het optreden met overmacht; maar hoe is dat mogelijk, wanneer het verroeste oorlogsmateriaal in verborgen hoeken opgesta peld, of in 't geheel niet voorhanden is? Indien de strategie der Russen het telkens daartoe leid de dat do troepen werden gebracht tegenover den door aardewerken gedekten vijandzooals. aan de Lombij Plevnain Armeniëdan bleef den aanvoerders nog slechts overdeze aardewerken naar de regelen der krijgskunst aan te tasten. Doch in plaats daarvan werd eene tactiek gevolgddie aan een afgesloten tijdperk deed denken. Yooral tegen het einde van de oorlog, in don slag bij Taschkend, schrijft kapitain Burnaby, werd de Russi sche infanterie in massa tegen de aardewerken gedreven, waarvan het onvermijdelijk gevolg was dat zij met ont zaglijke verliezen werden teruggeslagen. Slechts bij eene gelegenheid werden, voor zoover ons bekend, de Turk- sche veldverschansingen naar de Pruisische regelen ge nomen, en dat was onder de leiding van generaal Sko- beleff. I)e vuurmonden werden zoo ver mogelijk voor- uitgebracht en de verdediger met projectilen overstelpt; onder de bescherming daarvan werd de infanterie zoo ge formeerd, dat steeds eene reserve bij de hand bleef om de vooruitrukkende stormkolonnes te ondersteunen. De

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 301