296 Turken werden door do op elkander volgende kolonnes verslagen. Maar bij alle andere gelegenheden, bijna in elk gevecht in Europa en Aziëwerdzooals ooggetuigen verzekerende dappere Russische infanterie als schapen ter slachtbank geleid. Het zal wel onnoodig zijn, de aandacht van den lezer op de strategie der Turken te vestigen. Het was een geluk voor de Russen, dat de strategie hunner vijanden niet op dezelfde hoogte stond als de defensive tactiek van dezen. Hu nog een enkel woord over de gewichtige vraag van de verschansing der slagvelden. Ha de hierover in den laatsten tijd gerezen verschillen kan men wel zeggen, dat deze vraag geheel nieuw is. Zeker is zij nog niet genoeg uitgewerkt, ook niet van de zijde der Duitschers, zooals blijkt uit eene verhandeling van den generaal Hanneken. "Wij ontleenen hieruit dat met de invoering der achterladers de waarde der veldwerken belangrijk is toegenomen, maar ook reeds vroeger had den de verschansingen op het slagveld veel nut. Bij eene voorlezing, die de Amerikaansche generaal Morris na den Amerikaanschen burgeroorlog hield in de En- gelsche „United Service institution"zeide hij o. a. „Tijdens den laatsten veldtocht werden bij elk lang oponthoud aardewerken opgeworpen; deze bleken van zooveel belang te zijn, dat zij in de belangrijkste dienst voorschriften des legers werden opgenomen. Zij gaven zoodanige sterkte aan de stellingendat geen generaal troepen zou aantasten, achter, zij het ook zwakke, ver schansingen gelegerd, indien de mogelijkheid bestond ze om te trekken. In den slag bij Franklin wierp het leger van generaal Hood zich met voorbeeldige dapper heid op den achter aardewerken opgestelden vijand doch zjjne dooden en gewonden werden vóór de vijande-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 302