300 Ten vijfde zien wij hoezeer liet aanbeveling verdienthet geschut tegen infanterie vuur te dekkenen hoe inen steeds moet trachtenbij den aanval infanterie- en artil lerie-vuur mot elkander te verbinden. Ten zesde leeren wij, dat cavalerie ook nog tot andere doeleinden dienen kan dan in gesloten colonnes op eene gelegenheid tot aanval te wachtenen dientengevolge is de stelling niet meer van kracht, dat bereden infanterie eene slechte cavalerie en eene gebrekkige infanterie vormt; er zijn omstandig heden, waarin bereden infanterie de beste diensten kan bewijzen. De Russen konden de Shipka-pas eerst nemen toen de bereden gemaakte infanteristen aankwamen. Ten slotte moeten wij niet uit het oog verliezen, dat wij in dezen oorlog onbekwame werklieden aan het werk hebben gezien, die met gevaarlijke werktiugen speelden. Indien de Engelschen meer hunne aandacht gewijd aan de lessenwelke te putten zijn uit de oorlogen die in de laatste 20 jaar in Europa zijn gevoerd, dan zouden zij eene legerorganisatie bezitten, niet alleen in ontwerp, maar ook in uitvoering; een leger, niet alleen bekwaam om te vechtenmaar ook voor den oorlog voorbereiden in plaats van. een nieuwen helm ter vervanging van de chacot in te voeren, had men beter gedaan het leger te voorzien van schoppen en pikhouweelenen het te leeren, aardewerken op te werpen en deze op de doelmatigste wijze aan te vallen. De verdediging van Zwitserland.Eenige tijd geleden lazen wij in het Journal de Genève het volgende „De Bondsraad herinnert in de Memorie van Toelichting van de militaire begrooting aan de gewichtige roldie de blijvende versterkingen in de laatste oorlogen gespeeld hebben en wijst er op, dat Zwitserland geen versterkte

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 306