301 werken heeft; dat het vooral voor een zoo weinig ge oefend leger als het onze nomlig is op vaste punten te kunnen leunenen datzoo dit waar is voor de keur troepen men het met nog meer recht kan zeggen van de landweer, die men niet te velde kan brengen wegens gebrek aan veldstukken, voertuigen en bespanning. Bijgevolg oordeelt hij dat wij niet alleen een of twee vestingen in het binnenste van het land noodig hebben om onze verdedigende krachten in gereedheid te brengen en omin geval van nederlaaghet overschot van ons leger op te nemenmaar ookdat wij onze maatregelen moeten nemen om den vijand het overtrekken van onze grens zoo moeilijk mooglijk te maken. Dit is ook de meening van den colonel Meijer, bevel hebber van de derde divisiedie voor eenigen tijd oen vlug schrift heeft uitgegeven over de nieuwe wapening van deposi tieartillerie", welke in nauw verband staat met het vraagstuk der versterkte werken. De colonel herinnertdat sinds lang de meest bevoegde mannen erkend hebben, dat zonder versterkingen een volgehouden verdediging van het land volstrekt onmooglijk isen dat men ongelijk heeft met in een zachte gerustheid in te slapen. Zwitserland is het eenige land in Europadat een oorlog zou moeten volhouden zonder versterkte stellingen. In een ernstig geval zou het kunnen gebeurendat wij onze strategische samentrekking niet zouden kunnen voltooien, omdat de divisiën geen veilige verzamelplaats aan de grens zouden hebben en onze troepen als afzonderlijke korpsen zonden kunnen overrompeld en geslagen worden door een stoute beweging van den vijandvooral daar de naburige mo gendheden reeds in vredestijd een voldoende troepenmacht hebbendie zij vóór de oorlogsverklaring kunnen bijeen- trekken. Men zou bovendien verplicht zijn gedeeltelijk onze voor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 307