302 naamste spoorbanen te vernielen, en de herstelling van deze werken zou meer kosten dan de versterkingen, op gericht met het doel den vijand het binnendringen op ons grondgebied te beletten. Hetzelfde is het geval met de wegen door de Alpen, die zooveel geldelijke offers heb ben geëischt enzonder versterkte werkeneven open liggen voor de vijand. Eindelijk oordeelt de colonel Meijerdat een veilige operatie-basis ontbreektwaar op, in geval van nederlaag, het leger zou kunnen terugtrekken en die tevens zou dienen tot depót voor den krijgsvoorraad, de levensmiddelen, de voertuigen enz. Daar het ontwerp van den colonel Siegfrieddat be trekking heeft op de versterkingen en sinds verscheidene jaren uitgewerkt isniet zeer spoedig zal worden uitge voerd en men zich in de tegenwoordige omstandigheden slechts kan bezig houden met de noodzaakhjkste werken, oordeelt de colonel Meijer, dat men althans de positie- of vesting-artillerie zoodanig zou moeten organiseeren en wapenendat zij in staat is tot een krachtige verdediging en liij haalt tot staving het voorbeeld der gevechten aan, gevoerd aan de Lizaine, in 1871, waar de generaal von Werder, met behulp van een betrekkelijk zwakke macht, liet leger van den generaal Bourbaki heeft kunnen tegen houden tot de optreding van de zuidarmee. Volgens den heer Meijer zouden positie-batterijen, be hoorlijk gewapend en ondersteund door verschansingen, die verdedigd worden door de landweer-infanterie, in zekere mate voorzien in het gebrek aan gewichtige duurzame ver sterkingen, en een weerstand bieden die niet zonder groo- te moeilijkheden zou worden overwonnen. Maar daarvoor is materiëel noodig. Zwitserland nu bezit geen enkel po sitie-stuk, dat aan de tegenwoordige eischen beantwoordt. Toch zouden de uitgaven, die de aanschaffing van het ma teriëel vordert, onbeduidend zijn in vergelijking met hetgeen

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 308