24 zien, waarom men reeds in het begin van den oorlog er toe overging, den telegraafdienst te versterken door drie nieuwe veld- en even zoovele reserve-afdeelingen in het leven te roepen. Do door deze gezamenlijke afdeelingen, die op het Fransche grondgebied nog door twee Bciersche en één Wurtembergsche telcgraaf-afdeeling werden onder steund, verrichte werkzaamheden breidden zich uit over do oprichting en bediening van 235 mijlen lijn voor veld- gebruik benevens 106 mijlen vaste telegraaflijuterwijl van de door de Franschen vernielde rijkstelegraaflijnen tot een totaal bedrag van bij de 1100 mijlen werd hersteld en in werking gebracht. Het telegraafnet der Duitsche legers bestond in het be gin van het jaar 1871 uit drie hoofdlijnen van Versailles uitgaande en gericht over Rouaan naar Amiens, over Dreux en Chartres naar Orleans en Bloisen over Laguy naar Dijou. Voorts stond het leger om Parijs in directe tele- graphische verbinding met Berlijn via Kheims, Trier en Koblentz met Dresden via SaissonsMetz en Frankfort en met München over Chalons, Nancy, Straatsburg, Karls ruhe en Stuttgart. In Versailles alleen werden omstreeks dien tjjd dagelijks door 42 telegrafisten gemiddeld 1084 berichten overgeseind. Om Metz en Parijs waren spoedig na de insluiting de hoofdkwartieren der legers en legerkorpsen met elkander en met liet kwartier van den opperbevelhebber telegraphiseh verbondenwelke gemeenschapalleen voor zoover het van den veldtelegraaf voorhanden materieel niet toereikend was, middels den optischen telegraaf werd voltooid. Ook om Straatsburg bewees de veldtelegraphie den be legeraars goede dienstenen werden zelfs de correctiën in de richting der vuurmonden van de belegcringsbattcrijen naar de telegrafische berichten van den ter verkenning der vuuruitwerking uitgezonden officier aangebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 30